Rekordowy Cross Duathlon Żarnowiec 2024

Za nami VIII edycja Cross Duathlon Żarnowiec, organizowanego od 2016 r. przez GOSiR w Dopiewie. Okazała się ona rekordowa pod względem liczby zgłoszonych uczestników indywidualnych (134) i sztafet (51) - łącznie chęć wystartowania w zawodach wyraziło aż 236 osób! Dla porównania w ub.r. wystartowało 50 dwuosobowych sztafet i 126 indywidualnych biegaczo-kolarzy.

W tym roku na starcie pojawili się m.in. Paweł Gramacki z Trzcielina (zwycięzca I edycji Crossu), Adrian Drab z Kalisza (już trzykrotny tryumfator tych zawodów), Robert Walczak z Poznania (drugi w 2022 r i trzeci w ub.r.), Piotr Klupczyński z Wągrowca (trzeci w 2021 r.), Filip Mańczak z Kicina – trzeci w kategorii Open w 2022 r., stały uczestnik tej imprezy Michał Błajet ze Skórzewa (czwarty w 2022, 19 i 17 r. oraz szósty w 2023, 21 i 18 r.) oraz utalentowany triathlonista Michał Pisanko z Dąbrowy. Natomiast wśród pań faworytkami były medalistki sprzed roku: Agnieszka Napierała (trzykrotna zwyciężczyni Crossu w Żarnowcu), Anna Andrzejczak z Nowego Tomyśla i poznanianka Emilia Korbanek (wcześniej wygrała te zawody w 2019 r.) oraz druga w 2016 r. i trzecia w 2021 r. Gizela Rakowska (też z Poznania). Oprócz tych wszystkich medalistów sprzed lat, dużą niewiadomą w tym roku była też forma np. Roberta Krzyżanowskiego, który przyjechał do Żarnowca aż z Zamościa, Tobiasza Książyka z Żar, Adama Adamowicza z Gorzowa Wlkp., Jacka Dzierżawskiego z Torunia, Bartosza Kosidło z Zielonej Góry, Roberta Sikory z Sochaczewa czy też członków sztafety Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej - Pawła Gracza ze Zbąszynka i Maciej Szafratowicza z Kowalowa k. Rzepina.

Tegoroczna aura pozwoliła uczestnikom na porządne ściganie się. Po pierwszym etapie, tj. biegu na 3 km stawka nieco się rozciągnęła. Wygrał go A. Drab przed M. Pisanko, P. Klupczyńskim, M. Błajetem, R. Walczakiem, P. Gramackim i F. Mańczakiem. Drugi etap – 16 kilometrowa jazda rowerem „wytasowała” kolejność. Zawodników czekała jazda szerokimi i miękkimi polnymi drogami, momentami przy silnych powiewach wiatru (szczególnie w otwartym terenie) oraz ciekawymi odcinkami leśnymi. Niektóre z nich wymagały sporych umiejętności technicznych, czasem pojawiała się nawet konieczność zejścia z roweru i podprowadzenia go pod stromą górkę, jak np. na „żwirowni”. Wymagający był też fragment drogi w lasku, gdzie kilkadziesiąt lat temu znajdowała się baza wojsk rakietowych (tzw. „bomboskład”). Najlepsze czasy na tym etapie uzyskali: A. Drab, P. Klupczyński, F. Mańczak, M. Błajet i R. Walczak. Jednak decydującym tradycyjnie okazał się trzeci etap, czyli bieg na 4,5 km. To tu na uczestników czekały największe niespodzianki - długie podbiegi, trudne zbiegi na „singiel tracku” oraz „schody płaczu” przy źródełku Żarnowiec na ok. 250 metrów przed metą. To było naprawdę spore wyzwanie dla każdego - u większości zawodników tętno prawdopodobnie podskoczyło do co najmniej 170-180 uderzeń na minutę... Najszybszy na tym etapie biegowym był prowadzący od początku zawodów Adrian Drab, wyprzedzając Piotra Klupczyńskiego, trzeci wynik uzyskał Piotr Kotkowski z Dąbrowy (dzięki czemu skończył na wysokim 8 miejscu w kat. Open), a kolejne: R. Walczak, M. Błajet i F. Mańczak.

Ostatecznie najlepiej z trasą Crossu wiodącą po polach, lasach i łąkach (bez grama asfaltu i o przewyższeniu ok. 180 metrów!) poradzili sobie więc faworyci. Oto wyniki kategorii Open (sklasyfikowano 120 osób): 1. Adrian Drab – #tatamawolne Kalisz (1.09,39 godz.), 2. Piotr Klupczyński – Wągrowiec (12 sek. straty), 3. Filip Mańczak – Aktywni razem Kicin (3 min. straty). Kolejni zawodnicy stracili już ponad 4 minuty, a byli to: 4. Robert Walczak – Cytadela by Night Poznań, 5. Michał Błajet – CCR Sport P-ń ze Skórzewa (najlepszy mieszkaniec gminy Dopiewo), 6. Michał Pisanko – Pho3nix UKS Lusowo Team z Dąbrowy (9 czas na rowerze i w II biegu) oraz 7. Paweł Gramacki – SPU Trzcielin – zwycięzca z 2016 roku. W rywalizacji kobiet w kat. Open podobnie jak rok temu wygrała Agnieszka Napierała – AKB Team Rokietnica (1.28,08 – 45 czas Crossu) przed najszybszą na 3-kilometrowym etapie biegowym Anną Andrzejczak – NKB Chyży Nowy Tomyśl (15 sek. straty) a trzecia była Monika Bamber – Bamberki Team Kokorzyn (7,21 min. straty), która po świetnym I biegu (2.lokata) sporo straciła na etapie rowerowym. Kolejne miejsca zajęły: 4. Joanna Lulka z Dąbrówki (najlepsza mieszkanka z gminy Dopiewo), 5. Karolina Bogusz – Nypelek Team Poznań (3 wynik na rowerze), 6. Katarzyna Woźniak z Palędzia. Dla A. Napierały, podobnie jak dla A. Draba, było to już 4 zwycięstwo w dotychczasowych startach!

Wśród 51 zgłoszonych sztafet, z których 46 ukończyło Cross, najszybsza była „Złota Sztafeta” tj. najlepszy biegacz Grzegorz Ziembiński i 7 kolarz Radek Markiewicz (1.09,13 godz.), wyprzedzając o 1,18 min. Ekoogród Sport Team (4/5 biegacz Bartosz Skrzeczewski i 5 kolarz Dominik Michalski) oraz o 2,28 min. TurBąki (Paweł Bąk – 8/9 czas biegów i Rafał Chęciński – 3 czas etapu rowerowego). Na kolejnych miejscach uplasowali się: 4. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej – Paweł Gracz (6 i 4 w biegu) i Maciej Szafratowicz (8 na rowerze), 5. Fagros Team I – Rafał Ratajczak (7 i 13 w biegach) i Łukasz Piosik (2 czas na rowerze!), 6. Parkrun Dąbrówka Team – Piotr Majek (2 wyniki obu biegów!) i Tomasz Napierała (17 czas etapu rowerowego).

Niemal wszyscy zawodnicy na metę przybiegli zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy, a każdy z nich otrzymał pamiątkowy, bardzo oryginalny medal. Na uczestników czekały napoje gorące i chłodzące z bułkami, a na stoisku KGW Dopiewo „Kobiety z pasją” można było zakupić/otrzymać np. smaczną zupę dyniową, domowe wypieki, kiełbaski oraz chleb ze smalcem i ogórkiem. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach z rąk Wójta Dopiewa Sławomira Skrzypczaka, Przewodniczącego Rady Gminy Piotr Dziembowskiego, dyrektora GOSiR w Dopiewie Marcina Napierały oraz przedstawicieli radnych i sponsorów odbierali oryginalne nagrody rzeczowe. W rozmowach kuluarowych dało się słyszeć opowieści o sprawnej organizacji, atmosferze i słonecznej pogodzie, podkreślającej jeszcze mocniej walory przyrodnicze trasy, która dostarczyła uczestnikom crossu niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza tym, którzy w tej imprezie wystartowali po raz pierwszy.

A oto jak krótko imprezę podsumował Dyrektor GOSiR w Dopiewie Marcin Napierała: - „Zawody, zawodami, ale jako organizator - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, nie jesteśmy sami. Dziękujemy za tyle miłych słów i docenienie naszej pracy. To naprawdę budujące i motywujące. Dziękujemy wszystkim Partnerom i Sponsorom imprezy oraz tym którzy pomogli GOSiR w jej bezpiecznej organizacji. Bez obecności druhów z okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych, strażników Straży Gminnej, policjantów, ratowników medycznych oraz wspaniałych wolontariuszy na pewno nie można by sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić tych zawodów”. 

Rekordowy Cross Duathlon Żarnowiec 2024