Zaproszenie na Cross Duathlon Żarnowiec 30.10.2021

W sobotę, 30 października 2021 roku o godz. 12.00, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dopiewie organizuje V Cross Duathlon Żarnowiec, do którego zapisało się do tej pory 150 zawodników (w tym 30 kobiet) m. in. z Sulechowa, Żar, Gubina i Wrocławia. 96 z nich wystartuje indywidualnie, a pozostali w dwuosobowych sztafetach o tak oryginalnych nazwach jak np. „Zięć i Teść”, „Stare Konie”, „Pixi i Dixi”, Śmigające ślimaki”, „Dziki w storczykach”, „Do przodu”, „Damy radę”, „Pracusie”, „Na luzie”, „Morsy z Owocowej Plaży” czy „Wnuki Babci Tereni”…

Najmłodszym zapisanym uczestnikiem jest na razie Jakub z Rokietnicy (rocznik 2004), a najstarszym - Pan Eugeniusz z Konarzewa, urodzony w 1948 roku. Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o najstarszym uczestniku dotychczasowych 4 edycji Cross Duathlonu w Żarnowcu. Jest nim Pan Józef z Wielunia, który ukończył te trudne terenowe zawody mając ukończone 80 lat. Mimo dwóch upadków z uśmiechem dobiegł w 2018 r. do mety i nie był ostatni! Podczas wręczania nagród, dostał oczywiście gromkie i nieustające brawa za przykładową postawę prawdziwego sportowca.

Organizatorzy z GOSiR w Dopiewie mają nadzieję, że tegoroczna aura pozwoli uczestnikom na porządne ściganie się. Po pierwszym etapie, tj. biegu na 3 km stawka powinna się nieco rozciągnąć, drugi etap – 16 kilometrowa jazda rowerem „wytasuje” kolejność, a decydującym okaże się tradycyjnie trzeci etap, czyli bieg na 4,5 km. To tu na uczestników czekają największe niespodzianki. Najdłuższe podbiegi, trudne zbiegi, być może odgłosy dzików i muflonów oraz drewniane schody przy źródełku Żarnowiec. To naprawdę spore wyzwanie dla każdego - prawdopodobnie u większości zawodników tętno podskoczy do co najmniej 170-180 uderzeń na minutę...

Trasa rowerowa to z kolei jazda szerokimi i miękkimi polnymi drogami, momentami przy silnych powiewach wiatru (szczególnie w otwartym terenie) oraz ciekawymi odcinkami leśnymi. Niektóre z nich wymagają sporych umiejętności technicznych, czasem może pojawić się konieczność zejścia z roweru i podprowadzenia go pod stromą górkę, jak np. na „żwirowni”. Wymagający jest też fragment drogi w lasku, gdzie kilkadziesiąt lat temu znajdowała się baza wojsk rakietowych (tzw. „bomboskład”). Co ważne na trasie nie spotka się nigdzie utwardzonej nawierzchni typu asfalt czy kostka, za to gdzieniegdzie może pojawić się sporo piachu oraz wystających gałęzi.

Oto kilka komentarzy uczestników poprzednich edycji Cross Duathlonu w Żarnowcu, organizowanego przez GOSiR w Dopiewie od 2016 r.:

- „Nie mam pytań - co impreza, to lepsza. Organizacyjnie pierwsza liga! Folie na mecie, przebieralnia, depozyt, ciepły posiłek. Generalnie wszystko, czego potrzeba”.

- „Trasa? Wiadomo - w Wielkopolsce najlepsza! O nowościach na trasie w postaci muzyki, czy odgłosów dzików nie wspominam… Gratuluję i do zobaczenia za rok!”.

- „Dzisiaj był mój debiut… Super impreza, świetnie przygotowane trasy. Ogromne brawa dla organizatorów! Ale ten 3 odcinek… - trudniejszej trasy to już nie było?”.

- „Podsumowując: organizatorzy kilku większych imprez w Wielkopolsce mogliby uczyć się jak organizować zawody i jak ułożyć trasę tak, żeby wycisnęła wszystko z zawodników jak i z ukształtowania terenu… Nie ukrywam, że jestem mega zadowolony, że takie zawody odbyły się u nas na domowym podwórku i mam nadzieję, że zagoszczą one na stałe w kalendarzu imprez! Dla życiowych marud oczywiście mogę ze spokojem przyznać, że nie jest to połączenie rowerowego Beskidy Trophy z biegową La Trans Gran Canarią, ale jak na nasze wielkopolskie warunki to naprawdę zacna impreza. Organizatorom serdecznie gratuluję organizacji tak udanej imprezy, a wszystkim tym, którzy na nią nie dotarli - sugeruję zapisać się na kolejną edycję, jak tylko pojawi się pierwsze info bo naprawdę warto!!!”.

Niezdecydowanych, w tym zwłaszcza kibiców, zapraszamy do oglądnięcia krótkiego filmu z Cross Duathlon Żarnowiec 2018 (zrealizowanego przez redaktora Zenona Milczewskiego z TVP Poznań), zamieszczonego pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=8kGlxknzTsY. Zapisy potrwają do osiągnięcia max. limitu 200 uczestników, ale nie dłużej niż do środy 27.10. Najważniejsze, że impreza odbędzie się bez względu na liczbę zapisanych osób! Zainteresowanym udostępniamy mapkę dojazdu do parkingu przy starcie/mecie oraz mapkę poszczególnych tras Crossu (obie do pobrania ze strony zawodów).

Opracował: Mariusz Frąckowiak

Mapka dojazdu
Mapka dojazdu Cross Duathlon Żarnowiec 2021