III Cross Duathlon - porządne ściganie, dobra zabawa

Cross Duathlon w Żarnowcu – GMINA DOPIEWO staje się imprezą, którą zawodnicy z całego kraju na stałe wpisują do swojego sportowego kalendarza i z niecierpliwością oczekują.

Już po raz trzeci w ostatnią sobotę października na linii startu stanęli chętni zmierzyć się z crossowymi terenami wokół źródełka Żarnowiec. W samo południe pojawił się rekordowo 186 uczestników, z czego 132 osoby startowały indywidualnie, natomiast pozostali tworzyli dwuosobowe sztafety. Nie można nie wspomnieć o najstarszym uczestniku zmagań – pan Józef Wrona z Wielunia ukończył te trudne terenowe zawody mając ukończone 80 lat. Mimo dwóch upadków z uśmiechem dobiegł do mety i nie był ostatni. Podczas wręczania nagród, dostał gromkie i nieustające brawa za przykład prawdziwego sportowca.

Zobacz zdjęcia z 3. edycji:
Galeria 1 Galeria 2

Tegoroczna aura pozwoliła uczestnikom na porządne ściganie się. Już po pierwszym etapie –stawka nieco się rozciągnęła (bieg na 3 km). Drugi etap – 12 km rowerem „wytasował” kolejność i decydującym okazał się trzeci, czyli bieg na 4,5 km. To tu na uczestników czekały największe niespodzianki. Najdłuższe podbiegi, trudne zbiegi, odgłosy zwierząt i drewniane schody. To naprawdę spore wyzwanie dla każdego. Jesteśmy przekonani, że u większości zawodników tętno podskoczyło co najmniej do 170 – 180 uderzeń na minutę.

Na trasie spotkać można było zwycięzców poprzednich edycji Pawła Gramackiego z Trzcielina i Radka Ostrowskiego z Puszczykowa. Ten drugi stanął na III stopniu podium, drugie miejsce zajął Gracjan Stankiewicz z Obornik a zwyciężył z czasem 1:00:36 Adrian Drab z Kalisza.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Patrycja Wachowska z Grójca Małego (1:16:21), tuż za nią uplasowały się Agata Korczyńska i Zuzanna Kownacka obie Panie z Poznania. Rywalizację wśród sztafet w poszczególnych kategoriach wygrywali: KAT. SZT-2 Tomasz Ogrodnik, Krystian Zając (Wściekłe koty), KAT. SZT-3 Artur Słomiński i Dawid Polaczyk (Team Aktywny Stęszew), KAT. SZT-4 Stanisław Potrawiak, Adam Gryczyński (Team Aktywny Stęszew).

Wszyscy zawodnicy na metę przybiegali z uśmiechem na twarzy, gdzie każdy otrzymał pamiątkowy medal. Na wszystkich czekała gorąca kawa, herbata i przepyszna zupa węgierska. W rozmowach dało się słyszeć opowieści o dzikach na trasie, dobrej muzyce, dopingu i sprawnej organizacji. Najlepszych na podium dekorowali zastępca Wójta Gminy Dopiewo – dr Paweł Przepióra, Marcin Napierała – dyrektor GOSiR w Dopiewie oraz Paweł Owczarzak – sponsor, właściciel firmy ROWER TRAMP ze Skórzewa.

W tym roku po raz pierwszy we współpracy z fundacją Aktywny Stęszew zorganizowana została strefa dziecka. Podczas gdy rodzice rywalizowali na trasie zawodów dziećmi zajmowali się animatorzy. Fundacja przeprowadziła również akcję charytatywną, częstując smacznymi wypiekami zbierała pieniądze na wózek sportowy do gry w koszykówkę dla Łukasza Spieczyńskiego.

Zawody stały na dobrym poziomie sportowym i organizacyjnym. Dziękujemy za słowa uznania od uczestników głoszone w komentarzach i wysyłane pocztą e-mail. Bez wątpienia sukces organizacyjn tych zawodów leży w pracownikach Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie, sztabu sprawdzonych dorosłych wolontariuszy, współorganizatorów i sponsorów. Bez obecności druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z Dopiewa, Palędzia i Zakrzewa, strażników Straży Gminnej, policjantów komisariatów w Dopiewie i Stęszewie nie można by sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić zawodów. Zawodów na które zgodził się gospodarz większości terenów – Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Konstantynowo.

Dziękujemy stałym naszym partnerom URZĄD GMINY DOPIEWO, LINEA developer, REKA RUBBER, Mornel.com, Sklep Rowerowy ROWER TRAMP ze Skórzewa, DECATHLON KOMORNIKI za obecność i współpracę. Do tego grona w tym roku po raz pierwszy dołączyła firma E1 Gokart ze Skórzewa fundując zwycięzcom poszczególnych kategorii vouchery na jazdy gokartami na torze w Skórzewie oraz fundacja Aktywny Stęszew. Patronat medialny nad zawodami objął dwutygodnik Nasz Głos Poznański.

Jako organizatorzy pragniemy również podziękować za wyrozumiałość i zrozumienie zmian w organizacji ruchu w dniu zawodów mieszkańcom okolicznych miejscowości a w szczególności mieszkańcom Żarnowca, Podłozin, Lisówek, Tomic i Skrzynek.

Podsumowując tegoroczne zastanawiamy się jak będzie wyglądała czwarta edycja cross duathlonu w Żarnowcu w ostatnią sobotę października 2019 roku.